Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 44.54 in
- Width:
- 16.02 in
- Depth/Thickness:
- 9.22 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR19HC-SA00068
MPN: SA00068
UPC: 810079687978
Product Info for Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam
The Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 46% Off!![]()
Purchase your new Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Length: | 44.54 in |
| Width: | 16.02 in |
| Depth/Thickness: | 9.22 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 42.12 in |
| Internal Width: | 13.66 in |
| Internal Depth/Thickness: | 8.35 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Extra Large |
Features of Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Padlock adaptable fittings
- Automatic purge valve
- Solid roller wheels for easy transport
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam