Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam
The Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 44% Off!![]()
Purchase your new Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 44 in |
| Width: | 16 in |
| Depth/Thickness: | 14 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 41 in |
| Internal Width: | 13 in |
| Internal Depth/Thickness: | 12 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Extra Large |
Features of Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Padlock adaptable fittings
- Solid roller wheels for easy transport
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam