Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 24.1 in
- Width:
- 16.92 in
- Depth/Thickness:
- 12.2 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR14HC-SA00039
MPN: SA00039
UPC: 810079680504
Product Info for Eylar Extra Large 24in Waterproof Deep Protective Equipment Hard Case w/Foam
The Eylar Extra Large 24in Waterproof Deep Protective Equipment Hard Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Eylar Extra Large 24in Waterproof Deep Protective Equipment Hard Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Extra Large 24in Waterproof Deep Protective Equipment Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Length: | 24.1 in |
| Width: | 16.92 in |
| Depth/Thickness: | 12.2 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 21.53 in |
| Internal Width: | 13.77 in |
| Internal Depth/Thickness: | 11.5 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Extra Large |
Features of Eylar Extra Large 24in Waterproof Deep Protective Equipment Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Lockable fittings
- Stackable design
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Extra Large 24in Waterproof Deep Protective Equipment Hard Case w/Foam