Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar Compact 9.12in Waterproof Gear Hard Case w/Foam
The Eylar Compact 9.12in Waterproof Gear Hard Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 50% Off!![]()
Purchase your new Eylar Compact 9.12in Waterproof Gear Hard Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar Compact 9.12in Waterproof Gear Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 9.12 in |
| Width: | 7.56 in |
| Depth/Thickness: | 4.37 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 8.18 in |
| Internal Width: | 5.68 in |
| Internal Depth/Thickness: | 3.62 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Size: | Compact |
| Shockproof: | Yes |
Features of Eylar Compact 9.12in Waterproof Gear Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Padlock adaptable hasps
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Compact 9.12in Waterproof Gear Hard Case w/Foam