Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar 53in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert
The Eylar 53in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 52% Off!![]()
Purchase your new Eylar 53in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar 53in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 53 in |
| Width: | 16 in |
| Depth/Thickness: | 6.12 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 50.5 in |
| Internal Width: | 13.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5.25 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Extra Large |
Features of Eylar 53in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- RAGAR
- Complies with TSA requirements
- Padlock adaptable fittings
- Pressure equalization valve
- Solid roller wheels for easy transport
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar 53in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert