Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam
The Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 50% Off!![]()
Purchase your new Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 31.65 in |
| Width: | 19.37 in |
| Depth/Thickness: | 17.81 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 28.8 in |
| Internal Width: | 17 in |
| Internal Depth/Thickness: | 15.08 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | 3XL |
Features of Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Padlock adaptable fittings
- Complies with TSA requirements
- Solid roller wheels for easy transport
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam