Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar 22in Carry-On Roller Hard Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert
The Eylar 22in Carry-On Roller Hard Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 49% Off!![]()
Purchase your new Eylar 22in Carry-On Roller Hard Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar 22in Carry-On Roller Hard Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 22 in |
| Width: | 13.81 in |
| Depth/Thickness: | 9 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 19.75 in |
| Internal Width: | 11 in |
| Internal Depth/Thickness: | 7.6 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Size: | Standard |
| Shockproof: | Yes |
Features of Eylar 22in Carry-On Roller Hard Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- RAGAR
- Padlock adaptable fittings
- Complies with TSA requirements
- Solid roller wheels for easy transport
- Extendable handles
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar 22in Carry-On Roller Hard Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert