Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 14.21 in
- Width:
- 11.42 in
- Depth/Thickness:
- 6.5 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR39HC-NM00003
MPN: NM00003
UPC: 810161051465
Product Info for Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam
The Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 49% Off!![]()
Purchase your new Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Length: | 14.21 in |
| Width: | 11.42 in |
| Depth/Thickness: | 6.5 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 13 in |
| Internal Width: | 9.22 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5.98 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Small |
Features of Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam
- Dustproof, Shockproof
- Automatic pressure equalization valve
- Lightweight and durable
- Meets TSA requirements
- Padlock adaptable hasps
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam