Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC T Series TX3L Pro Compact Rechargeable Flashlight
The EAGTAC T Series TX3L Pro Compact Rechargeable Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 14% Off!![]()
Purchase your new EAGTAC T Series TX3L Pro Compact Rechargeable Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
3000 LED Lumen
Uses CREE XHP70.2 LED for maximum output
200 hours runtime
at 15lm; 0.6-0.9 hour at MAX output with thermal control
USB Type-C fast charge
Five brightness levels,
programmable start-up level
Maximum beam distance
Astonishing 211 yards / 193 meters from XHP70.2 LED
Specifications for EAGTAC T Series TX3L Pro Compact Rechargeable Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 0.7 - 200 hours |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Beam Distance: | 214 m |
| Bezel Diameter: | 33 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.4 in |
| Weight: | 6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 26650 |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of EAGTAC T Series TX3L Pro Compact Rechargeable Flashlight:
- LED Copper MCPCB star board with DTP technology and direct heat path
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- Tail stand
- Included Accessories:
- TX3L Pro flashlight
- Crenulated Stainless steel bezel
- L1900 Type-C charging circuit
- 3.7V 3500mAh 18650 rechargeable protected li-ion battery (10A discharge / Sanyo GA)
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Flat tail-stand tailcap with magnet in black finish
- Type-C USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire
- Rigid nylon holster w/ self-retention device
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- (US only) UL certified 5V 2A USB charger
- (EU only) TUV/GS/CE certified 5V 2A USB charger
Package Contents:
- EAGTAC T Series TX3L Pro Compact Rechargeable Flashlight