Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC S Series SX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight
The EAGTAC S Series SX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new EAGTAC S Series SX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
2650 LED Lumen
XHP35 HD for MAX output, or XHP35 HI LED for MAX throw
400 hours runtime
at 20lm; 1.5-2.1 hour at MAX output with thermal control
12V fast charging
Five brightness levels, instant strobe, programmable start-up
Maximum beam distance
Astonishing 716 yards / 657 meters from XHP35 HI LED
Specifications for EAGTAC S Series SX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1.5 - 400 hours |
| Charger Type: | Wall/Car Charger |
| Diameter: | 31 mm |
| Bezel Diameter: | 47 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 9 in |
| Weight: | 15.5 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 7.4V 5000mAh R37 rechargeable li-ion battery pack |
| Included Accessories: | Lanyard with quick attachment clip, 7.4V 5000mAh Rechargeable li-ion battery pack, Flat tail-stand tailcap, Spare O rings, 12V car charger adapter with 6 foot heavy duty high current cord, Silicon waterproof cap, User Manual |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC S Series SX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight:
- LED direct soldering on copper for maximum heatsink ability
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- Tail stand
- Included Accessories:
- SX30L2-R MKII flashlight
- 7.4V 5000mAh (R37) rechargeable li-ion battery pack
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Silicon waterproof cap
- Flat tail-stand tailcap
- 12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
Package Contents:
- EAGTAC S Series SX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight