Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight
The EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
2200 LED Lumen
Uses CREE XHP35 HD E4, or HI E2 LED. N.W. LED also available
25 hours runtime
at 14lm, 0.8-1.2 hour at MAX output with thermal control
Start-up with any output
Three brightness levels,
Tail-cap strobe feature
Maximum beam distance
Astonishing 643 yards / 590 meters from XHP35 HI LED
Smooth aluminum black bezel
EAGTAC 18650 2600mAh li-ion battery (built-in 10A protection pcb at anode)
Specifications for EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 0.8 - 50 hours |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Beam Distance: | 422 - 590 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Bezel Diameter: | 47 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.6 in |
| Weight: | 8.1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight:
- LED direct soldering on copper for maximum heatsink ability
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- One piece head design for maximum heat transfer
- Tailcap battery stabilizer design to prevent battery movement inside the battery tube
- Included Accessories:
- S25L-R MKII flashlight
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Type-C (bi-direction insert) USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire
- 10A high current forward clicky tailcap
- Removeable harden stainless steel deep pocket clip with titanium alloy dark vacuum coated finish
Package Contents:
- EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight
- 1x2600mAh 18650