Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC Rechargeable MX30L3-R XHP70 4625 Lumens LED Flashlight Kit
The EAGTAC Rechargeable MX30L3-R XHP70 4625 Lumens LED Flashlight Kit is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new EAGTAC Rechargeable MX30L3-R XHP70 4625 Lumens LED Flashlight Kit from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for EAGTAC Rechargeable MX30L3-R XHP70 4625 Lumens LED Flashlight Kit:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 4625 lumens |
| Charger Type: | Battery Pack |
| Bulb Type: | CREE XHP70 N4 LED |
| Beam Distance: | 475 yds |
| Diameter: | 1 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 15.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650 |
| Included Accessories: | Para-cord lanyard with quick attachment clip, Heavy duty nylon holster |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Eagtac Rechargeable MX30L3-R XHP70 4625 Lumens LED Flashlight Kit, Black, Medium
- Crenulated stainless steel bezel
- 3x18650 3500mAh battery pack
- EAGTAC 12V car charger
- Diffuser filter with flip-cover
- Heavy duty nylon holster
- 15V@0.8A wall charger
Package Contents:
- EAGTAC Rechargeable MX30L3-R XHP70 4625 Lumens LED Flashlight Kit