Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC P Series PX30LC2-DR LED Flashlight
The EAGTAC P Series PX30LC2-DR LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 27% Off!![]()
Purchase your new EAGTAC P Series PX30LC2-DR LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
USB Rechargeable, 1x18650
2xCR123A
Included Accessories:
USB Rechargeable
1x2600mAh 18650 included
1x5V 1A USB charger included
Specifications for EAGTAC P Series PX30LC2-DR LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.8 - 140 hours |
| Beam Distance: | 191 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.2 in |
| Weight: | 60 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Eagtac P Series PX30LC2-DR LED Flashlight
- USB Rechargeable
- 1x2600mAh 18650 included
- 1x5V 1A USB charger included
Package Contents:
- EAGTAC P Series PX30LC2-DR LED Flashlight