Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC P Series P25LC2 Diffuser LED Flashlight
The EAGTAC P Series P25LC2 Diffuser LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new EAGTAC P Series P25LC2 Diffuser LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
1x18650
2xCR123A
Included Accessories:
Heavy duty nylon
Mil-Spec Para-cord Lanyard
Specifications for EAGTAC P Series P25LC2 Diffuser LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 1 - 130 hours |
| Beam Distance: | 190 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 4.9 in |
| Weight: | 54 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac P Series P25LC2 Diffuser LED Flashlight
- Heavy duty nylon
- Mil-Spec Para-cord Lanyard
Package Contents:
- EAGTAC P Series P25LC2 Diffuser LED Flashlight