Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight
The EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
USB Rechargeable, 11.1V (3x18650) battery pack
Included Accessories:
Smooth aluminum black bezel
EAGTAC 3x18650 2500mAh battery pack
100V-240V to 15V@0.8A wall charger
Specifications for EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.8 - 120 hours |
| Charger Type: | Wall/Car Charger |
| Beam Distance: | 492 m |
| Diameter: | 46 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 475 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight
- Smooth aluminum black bezel
- EAGTAC 3x18650 2500mAh battery pack
- 100V-240V to 15V@0.8A wall charger
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight