Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC M Series MX3T Pro Rechargeable LED Flashlight
The EAGTAC M Series MX3T Pro Rechargeable LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new EAGTAC M Series MX3T Pro Rechargeable LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
USB Rechargeable, 11.1V (3x18650) battery pack
Included Accessories:
Removable aluminum tripod mount
Crenelated stainless steel bezel
EAGTAC 3x18650 3500mAh battery pack (authentic Sanyo Japan cells)
EAGTAC 12V car charger
Add-on diffuser filter with flip-cover feature
Heavy duty nylon holster
100V-240V to 15V@0.8A wall charger
Specifications for EAGTAC M Series MX3T Pro Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.8 - 120 hours |
| Charger Type: | Wall/Car Charger |
| Beam Distance: | 492 m |
| Diameter: | 46 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.7 in |
| Weight: | 490 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac M Series MX3T Pro Rechargeable LED Flashlight
- Removable aluminum tripod mount
- Crenulated stainless steel bezel
- EAGTAC 3x18650 3500mAh battery pack (authentic Sanyo Japan cells)
- EAGTAC 12V car charger
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- Heavy duty nylon holster
- 100V-240V to 15V@0.8A wall charger
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX3T Pro Rechargeable LED Flashlight