Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC M Series MX30L4-C Compact LED Flashlight
The EAGTAC M Series MX30L4-C Compact LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new EAGTAC M Series MX30L4-C Compact LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
4x18650
8xCR123A
Included Accessories:
Smooth aluminum bezel
Flat tail-stand tailcap
Mil-Spec Para-cord Lanyard
Specifications for EAGTAC M Series MX30L4-C Compact LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.7 - 200 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Beam Distance: | 617 m |
| Diameter: | 52 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 418 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac M Series MX30L4-C Compact LED Flashlight
- Smooth aluminum bezel
- Flat tail-stand tailcap
- Mil-Spec Para-cord Lanyard
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX30L4-C Compact LED Flashlight