Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Neutral White
- Light Output:
- 4322 lumens
- Bulb Type:
- XHP70 N2 NW LED
- Battery Type:
- 18650
- Package Type:
- Box
Code: 2E1-FL-MX30L3R-MX30L3R-XHP70-BASE-NW
MPN: MX30L3R-XHP70-BASE-NW
UPC: 6941368305007
Product Info for EAGTAC M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight
The EAGTAC M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new EAGTAC M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
USB Rechargeable, 11.1V (3x18650) battery pack
Included Accessories:
Smooth aluminum black bezel
EAGTAC 3x18650 2500mAh battery pack
15V@0.8A wall charger
Specifications for EAGTAC M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Neutral White |
| Light Output: | 4322 lumens |
| Battery Life: | 0.8 - 120 hours |
| Bulb Type: | XHP70 N2 NW LED |
| Beam Distance: | 436 m |
| Diameter: | 46 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.8 in |
| Weight: | 323 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight
- Smooth aluminum black bezel
- EAGTAC 3x18650 2500mAh battery pack
- 15V@0.8A wall charger
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight