Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Neutral White
- Light Output:
- 4000 lumens
- Charger Type:
- Wall/Car Charger
- Bulb Type:
- 6 Nichia 219C CRI92 4000K LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 2E1-FL-M3R-MX30L3CR-6-SST20-NW
MPN: MX30L3CR-6*SST20-NW
UPC: 6941368301795
Product Info for EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight
The EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Neutral White |
| Light Output: | 4000 lumens |
| Battery Life: | 0.8 - 120 hours |
| Charger Type: | Wall/Car Charger |
| Bulb Type: | 6 Nichia 219C CRI92 4000K LED |
| Beam Distance: | 401 m |
| Diameter: | 46 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 302 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion, 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight
- Built-in Li-ion charger, user replaceable battery, supports home/car charging
- Dual side switches + tailcap switch
- Five brightness levels, two hidden auxiliary levels
- Instant strobe and momentary-on function
- Battery level report system, active thermal management
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight
- 11.1V 2600mAh battery pack
- Lanyard
- 15V 0.8A wall charger (12W US)
- 15V 0.8A wall charger (12W EU)