Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC M Series MX25L3 Powerfull Compact LED Flashlight-2
The EAGTAC M Series MX25L3 Powerfull Compact LED Flashlight-2 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 14% Off!![]()
Purchase your new EAGTAC M Series MX25L3 Powerfull Compact LED Flashlight-2 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for EAGTAC M Series MX25L3 Powerfull Compact LED Flashlight-2:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 1.5 - 350 hours |
| Beam Distance: | 424 m |
| Diameter: | 45.6 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 368 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac M Series MX25L3 Powerfull Compact LED Flashlight
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- 3xCR123A Battery Magazines
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX25L3 Powerfull Compact LED Flashlight-2