Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight
The EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
2250 LED Lumen
XHP35 HD for MAX output, or XHP35 HI LED for MAX throw
200 hours runtime
at 20lm; 1-1.5 hour at MAX output with thermal control
12V fast charging
Five brightness levels, instant strobe, programmable start-up
Maximum beam distance
Astonishing 526 yards / 483 meters from XHP35 HI LED
Specifications for EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 1 - 300 hours |
| Charger Type: | USB |
| Beam Distance: | 366 - 483 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Bezel Diameter: | 39.5 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 8.5 in |
| Weight: | 9.7 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 7.4V 2600mAh R19 rechargeable li-ion battery pack w/ Authentic Sanyo cells |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight:
- LED Copper MCPCB star board with DTP technology and direct heat path
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- Tail stand
- Included Accessories:
- GX30L2-R MKII flashlight
- 7.4V 2600mAh (R19) rechargeable li-ion battery pack w/ authentic Sanyo cells
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Silicon waterproof cap
- Flat tail-stand tailcap
- 12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
Package Contents:
- EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight