Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Cool White LED
- Light Output:
- 229 lumens
- Bulb Type:
- CREE XM-L2 U4 LED
- Additional Features:
- Regulated Output, Reverse Polarity Protection, Strobe
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
- Included Accessories:
- Holster, Lanyard, Pocket Clip, Spare O-ring
- Package Type:
- Box
Code: 2E1-FL-E25XMLFL-D25A-CLICKY-XML2-CW
MPN: D25A-Clicky-XML2-CW
UPC: 6941368301689
Product Info for EAGTAC XML2 U4 LED Flashlight
The EAGTAC XML2 U4 LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 22% Off!![]()
Purchase your new EAGTAC XML2 U4 LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Eagtac D25A Clicky Compact Flashlight delivers more than 200 Lumens from a single AA battery. These Flashlights from EAGTAC have 4 brightness levels along with Strobe, S.O.S and Beacon auxillary modes, so you can find a setting for every need. Eagtac D25A Clicky EDC Flashlights feature knurling on the entire body for secure handling even in cold or wet conditions. Pick up a durableEagtac D25A Clicky Aluminum Flashlight for everyday carry or on the job.
Specifications for EAGTAC XML2 U4 LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 229 lumens |
| Battery Life: | 1.3 - 150 hours |
| Bulb Type: | CREE XM-L2 U4 LED |
| Beam Distance: | 75 yds |
| Diameter: | 0.7 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Sapphire, Anti-Reflective |
| Length: | 5.12 in |
| Weight: | 0.85 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Additional Features: | Reverse Polarity Protection, Regulated Output, Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
| Included Accessories: | Holster, Pocket Clip, Lanyard, Spare O-ring |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac D25A Compact Flashlight w/XML2 U4 LED:
- Rich, intuitive user interface. Easy to use. Nothing to memorize.
- Versatile output. Features 4 output brightness and 5 hidden auxiliary modes.
- Twist the head for on/off.
- The Eagtac turbo boost technology is activated every time you turn on at turbo output setting. It offers 20% more power to the LED for the first 200 seconds at turbo mode.
- Current regulated for all output levels.
- Maximum runtime, ultra efficient circuit.
- Reverse polarity protection prevents battery being inserted incorrectly.
- CNC precisely cut and rolled square-shape knurling provides a sure grip throughout the entire flashlight body.
- One piece head design allows LED to dissipate heat quickly.
- Tail stand ability for area lighting.
- HAIII anodized finish.
- Hardened waterwhite glass lens with anti-reflective and Sapphire coating.
- IPX-8 waterproof.
- Stainless steel bezel with durable dark titanium coating provides high impact resistance.
- O-ring is used as cushion to protect and water seal the lens.
- Polished stainless steel pocket clip with titanium coating.
- Rigid nylon holster with internal retention device and flip cover with snap closure.
- Mil-Spec paracord lanyard with quick attachment clip.
Package Contents:
- EAGTAC XML2 U4 LED Flashlight
- Lanyard
- Holster
- Pocket clip
- O-rings
- Manual