Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight-2
The EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight-2 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts Up to $4.61 Off!![]()
Purchase your new EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight-2 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Eagtac S25L-R Compact Tactical Flashlight delivers up to a blinding 1870 Lumens. These durable hard anodized aluminum Flashlights from EAGTAC come with both a removable pocket clip and a lanyard for a variety of carrying options. The smooth aluminum reflector on the Eagtac Rechargeable Tactical Flashlight delivers maximum beam distance and output efficiency. Personalize the functions of the Eagtac S25L-R USB Rechargeable Tactical Flashlight with the programmable tailcap switch for custom one-handed performance at work or at home.
Specifications for EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight-2:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 1870 lumens |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Bulb Type: | CREE XHP35 HI E2 LED |
| Beam Distance: | 603 yds |
| Diameter: | 1.9 in |
| Bezel Diameter: | 0.9 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 7.48 in |
| Weight: | 8.1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Additional Features: | Reverse Polarity Protection, Strobe, Regulated Output |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Eagtac USB Rechargeable High Performance Flashlight S25L-R:
- LED direct soldering on copper for maximum heatsink ability.
- User replaceable waterwhite glass lens w/ harden treatment, anti-reflective (AR) coating on both sides (96% transparency).
- One piece head design for maximum heat transfer.
- Built-in shut down voltage at 2.65V (under load) to prevent over-discharge for unprotected li-ion battery (user may restart at lower levels).
- High switching frequency converter for more compact circuitry design.
- Non-dimming constant current regulation for all output levels without flickering.
- Active thermal management.
- Zero standby current.
- Battery charging indicator.
- Fast charging with Type-C USB. Heavy duty, compact, bi-directional insert, Max high current 5A, max power 100 watts, fast data transfer speed of 40 Gbps.
- Battery reverse polarity protection.
- Spring loaded positive and negative terminal.
- Tailcap battery stabilizer design to prevent battery movement inside the battery tube.
- Waterproof IPX-8 standard.
- Includes rechargeable battery, pocket clip, lanyard, Type-C USB charging cable, O-rings, manual.
Package Contents:
- EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight-2
- Battery
- O-rings
- Lanyard
- Pocket Clip
- USB-C Cable
- Manual