Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT
The EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to $4.61 Off!![]()
Purchase your new EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Battery Life: | 200 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | CREE XHP35 HD E4 LED |
| Beam Distance: | 453 yds |
| Diameter: | 1.9 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 7.48 in |
| Weight: | 8.1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650 |
| Included Accessories: | Para-cord lanyard with quick attachment clip, Heavy duty nylon holster |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Eagtac USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT
- 1x3500mAh 18650 included
- 1x5V 1A USB charger
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- Heavy duty nylon holster
- Crenulated stainless steel bezel
Package Contents:
- Eagtac USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT