Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight
The EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
We bring the new built-in li-ion battery charging function to the DX30 lineup. The all-new DX30LC2-R model offers high-current fast charging that is compatible with any standard USB charger port (1Amp or higher). It packs mega output and a convenient side button switch in a marvelous compact body. The innovative user interface allows user to turn on the flashlight at maximum or lowest output at will.
Specifications for EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1160 lumens |
| Bulb Type: | CREE XP-L HI V3 LED |
| Beam Distance: | 309 yds |
| Diameter: | 0.9 in |
| Bezel Diameter: | 0.9 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.2 in |
| Weight: | 2 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Additional Features: | Reverse Polarity Protection, Regulated Output, Strobe |
| Battery Type: | CR123A, 18650 |
| Included Accessories: | CR123A Battery Magazine, Holster, Pocket Clip, Spare O-Rings, Lanyard, 18650 Battery, USB Cable, Manual |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac USB Rechargeable Tactical Flashlight w/Pocket Clip DX30LC2-R:
- Built-in smart li-ion charger offers up to 950mA charging current to fast charge your battery.
- Charging level report allows you to better understand the current charging status.
- Ultra high performance 1160 Lumen CREE XP-L Hi V3 Cool White LED delivers maximum brightness output.
- Low dropout, highly efficient circuit, and high current output with C3200L circuitry.
- Deep reflector design delivers one smooth beam without any visible donut or beam artifacts.
- Dual switches system - tailcap and side switch.
- 5 brightness levels. 1160, 980, 590, 221, 77, and 9 lumens.
- Strobe/Beacon and SOS.
- Runs on 1x18650 (included) or 2xCR123A.
- Includes USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire.
- Includes Mil-Spec Paracord Lanyard with quick attachment clip.
- Includes removable silver pocket clip made of spring steel w/ hardened treatment. User can adjust pocket clip to align perfectly with the side button switch (aids finding the side switch position).
Package Contents:
- EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight
- Spare O-rings
- Lanyard
- CR123A Battery Magazine
- Stainless Steel Bezel
- Pocket Clip
- USB Cable
- 18650 Battery
- Manual