Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC USB Rechargeable T25LR XHP35 Tactical Flashlight Base
The EAGTAC USB Rechargeable T25LR XHP35 Tactical Flashlight Base is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to $5.61 Off!![]()
Purchase your new EAGTAC USB Rechargeable T25LR XHP35 Tactical Flashlight Base from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Eagtac T25L-R Compact Tactical Flashlight delivers up to a blinding 2000 Lumens. These durable hard anodized aluminum Flashlights from EAGTAC come with both a removable pocket clip and a lanyard for a variety of carrying options. The Eagtac Rechargeable Tactical Flashlight features a smooth aluminum reflector that delivers maximum output efficiency and beam distance. Program the functions of the Eagtac T25L-R USB Rechargeable Tactical Flashlight with the tailcap switch for custom one-handed operation at work or at home.
Specifications for EAGTAC USB Rechargeable T25LR XHP35 Tactical Flashlight Base:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 2000 lumens |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Bulb Type: | CREE XP-L HI V3 LED |
| Beam Distance: | 396 yds |
| Diameter: | 1 in |
| Bezel Diameter: | 1.3 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 4.6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Additional Features: | Reverse Polarity Protection, Strobe, Regulated Output |
| Battery Type: | CR123A, Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac USB Rechargeable XHP35 Hi Output Tactical Flashlight T25LR:
- Head twisting output selector: pre-select output levels before turning on, choose output level by turning the head.
- Tactical forward clicky switch.
- Low, medium and max brightness levels.
- Instant strobe and momentary-on function.
- Active thermal management.
- One piece head design for maximum heat transfer.
- High switching frequency converter for more compact circuitry design.
- Non-dimming constant current regulation for all output levels without flickering.
- Zero stand-by current.
- Programmable tailcap strobe.
- Smooth aluminum reflector.
- Maximum beam distance and output efficiency.
- CNC machined from aerospace aluminum rod. HAIII hard anodized.
- Anti reflection coated waterwhite lens (user replaceable).
- Easy to use and ultra compact.
- LED direct soldering on copper for maximum heatsink ability.
- Fast charging with Type-C USB. Heavy duty, compact, bi-directional insert, Max high current 5A, max power 100 watts, fast data transfer speed of 40 Gbps.
- Reverse polarity protection.
- Spring loaded positive and negative terminals.
- Battery level report system.
- Tailcap battery stabilizer design to prevent battery movement inside the battery tube.
- Waterproof IPX-8 standard.
- Includes rechargeable battery, removable hardened darkened spring steel pocket clip, Mil-Spec paracord lanyard with quick attachment clip, Type-C USB charging cable, O-rings, manual.
Package Contents:
- Eagtac T25LR XHP35 Tactical Flashlight, USB Rechargeable
- Battery
- Pocket Clip
- Lanyard
- O-rings
- Manual
Package Contents:
- EAGTAC USB Rechargeable T25LR XHP35 Tactical Flashlight Base
- Battery
- O-rings
- Pocket clip
- Lanyard
- Type-C USB Charger
- Manual