Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC Tactical Flashlight
The EAGTAC Tactical Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 12% Off!![]()
Purchase your new EAGTAC Tactical Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for EAGTAC Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 2000 lumens |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | CREE XHP35 HD E4 LED |
| Beam Distance: | 317 yds |
| Diameter: | 1.3 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Weight: | 3.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Removeable darken pocket clip, Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip, TX30C2 flashlight, Spare O-Rings, CR123A Battery Magazine |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac Tactical Flashlight
- Tail-standing tailcap with magnet attachment
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- Extension body tube for 2x18650
- Heavy duty nylon holster
- Crenulated stainless steel bezel
Package Contents:
- Eagtac Tactical Flashlight