Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC D Series DX3B Mini LED Flashlight
The EAGTAC D Series DX3B Mini LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new EAGTAC D Series DX3B Mini LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
USB Rechargeable, 1xIMR18350
Included Accessories:
1x800mAh IMR18350 included
Micro USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire
Smooth stainless steel bezel
Harden stainless steel deep pocket clip in polished silver color
Specifications for EAGTAC D Series DX3B Mini LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Light Output: | 2480 lumens |
| Battery Life: | 0.2 - 24 hours |
| Charger Type: | Micro-USB |
| Beam Distance: | 257 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 3.2 in |
| Weight: | 75 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18350 |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac D Series DX3B Mini LED Flashlight
- 1x800mAh IMR18350 included
- Micro USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire
- Smooth stainless steel bezel
- Harden stainless steel deep pocket clip in polished silver color
Package Contents:
- EAGTAC D Series DX3B Mini LED Flashlight