Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC D Series DX3B Clicky Rechargeable LED Flashlight
The EAGTAC D Series DX3B Clicky Rechargeable LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts Up to 17% Off!![]()
Purchase your new EAGTAC D Series DX3B Clicky Rechargeable LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
2500 LED Lumen
Uses CREE XHP50.2 K2 LED, or XHP50.2 Neutral White LED.
85 hours runtime
at 15lm; 0.25-0.45 hr at MAX output with thermal control
Micro-USB fast charging
Five brightness levels,
programmable start-up level
Maximum beam distance
Astonishing 185 yards / 170 meters from XHP50.2 LED
Specifications for EAGTAC D Series DX3B Clicky Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 0.2 - 85 hours |
| Charger Type: | Micro-USB |
| Beam Distance: | 170 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Bezel Diameter: | 22.5 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 3.8 in |
| Weight: | 2.8 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18350 |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of EAGTAC D Series DX3B Clicky Rechargeable LED Flashlight:
- LED Copper MCPCB star board with DTP technology and direct heat path
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Included Accessories:
- DX3B-Clicky flashlight
- Smooth stainless steel bezel
- Harden stainless steel deep pocket clip in polished silver color
- Tailstand tailcap
- 3.7V 18350 1300mAh rechargeable protected li-ion battery (10A discharge)
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Micro USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire
Package Contents:
- EAGTAC D Series DX3B Clicky Rechargeable LED Flashlight