Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Fully multi-coated
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.4 oz
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: CT-RS-0101570-01-01570
MPN: 01-01570
UPC: 810048570027
Product Info for Crimson Trace Brushline 3-9x50mm Rifle Scope
The Crimson Trace Brushline 3-9x50mm Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 40% Off!![]()
Purchase your new Crimson Trace Brushline 3-9x50mm Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Crimson Trace Brushline optics are designed with the hunter in mind and have been purposefully built from the ground up. The line features aerospace grade 1 tubes that are extremely lightweight as to not add extra weight to hunting rifles. They are fully multi-coated, nitrogen purged, waterproof, and ready for whatever elements they encounter. All Crimson Trace scopes are covered under the LIFETIME protection guaranteed warranty and backed by our award-winning customer service team.
Specifications for Crimson Trace Brushline 3-9x50mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Fully multi-coated |
| Field of View, Linear: | 11.3 - 33.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.4 oz |
| Length: | 12.4 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aerospace Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Crimson Trace Brushline 3-9x50mm Rifle Scope
- Exceptional Glass Quality and Light Transmission
- Quick spring-loaded zero reset capped turrets
- Configures with Trace Ballistic Calculator to get the precise bullet drops for your ammunition and atmospheric conditions
Package Contents:
- Crimson Trace Brushline 3-9x50mm Rifle Scope
- User Guide
- Retcile User Guide
- Lifetime Warranty