Tap Tap to Zoom
- Blade Finish:
- Condor Classic
- Handle Finish:
- American Hickory
- Blade Material:
- 1095HC Steel
- Overall Length:
- 19 in
- Blade Length:
- 5.25 in
- Handle Color:
- Burnt
- Weight:
- 1 lb
Code: A93-A2-CTK103671HC-CTK1036-7-1-HC
MPN: CTK1036-7.1-HC
UPC: 7417000564730
Product Info for Condor Tool and Knife Fasthawk 5.25in Axe
The Condor Tool and Knife Fasthawk 5.25in Axe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 15% Off!![]()
Purchase your new Condor Tool and Knife Fasthawk 5.25in Axe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
7.13in Condor classic finish 1095HC steel axe head with 5.25in cutting edge.
Specifications for Condor Tool and Knife Fasthawk 5.25in Axe:
| Manufacturer: | Condor Tool and Knife |
| Blade Finish: | Condor Classic |
| Handle Finish: | American Hickory |
| Blade Material: | 1095HC Steel |
| Overall Length: | 19 in |
| Blade Length: | 5.25 in |
| Handle Color: | Burnt |
| Weight: | 1 lb |
Package Contents:
- Condor Tool and Knife Fasthawk 5.25in Axe
- Brown Leather Sheath