Tap Tap to Zoom
- Blade Material:
- 1075 High Carbon Steel
- Overall Length:
- 14 in
- Blade Length:
- 5.5 in
- Color:
- White
- Weight:
- 2.34 lb
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
Code: A93-A2-CTK2836425HC-CTK2836-425HC
MPN: CTK2836-4.25HC
UPC: 7417000563511
Product Info for Condor Tool and Knife Mountain Pass Axe
The Condor Tool and Knife Mountain Pass Axe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 15% Off!![]()
Purchase your new Condor Tool and Knife Mountain Pass Axe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
14" overall. 5.5" Condor Tool and Knife classic finish 1075HC steel axe head with 4.25" cutting edge. Natural canvas micarta handle. Full tang. Lanyard hole. Convex grind blade. Brown leather belt sheath. Boxed.
Specifications for Condor Tool and Knife Mountain Pass Axe:
| Manufacturer: | Condor Tool and Knife |
| Blade Material: | 1075 High Carbon Steel |
| Overall Length: | 14 in |
| Blade Length: | 5.5 in |
| Color: | White |
| Weight: | 2.34 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Length: | 14 in |
Package Contents:
- Condor Tool and Knife Mountain Pass Axe