Tap Tap to Zoom
- Blade Material:
- 1060 High Carbon Steel
- Overall Length:
- 19 in
- Blade Length:
- 6 in
- Color:
- Natural
- Handle Color:
- Burnt American Hickory
- Weight:
- 2.64 lb
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
Code: A93-A2-CTK396019HC-CTK3960-19HC
MPN: CTK3960-19HC
UPC: 7417000564112
Product Info for Condor Tool and Knife Heritage Axe 1
The Condor Tool and Knife Heritage Axe 1 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 15% Off!![]()
Purchase your new Condor Tool and Knife Heritage Axe 1 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
19" overall. 6" natural finish 1060HC steel axe head with 3.5" cutting edge. Burnt American Hickory handle. Lanyard hole. Brown leather belt sheath. Bulk packed.
Specifications for Condor Tool and Knife Heritage Axe 1:
| Manufacturer: | Condor Tool and Knife |
| Blade Material: | 1060 High Carbon Steel |
| Overall Length: | 19 in |
| Blade Length: | 6 in |
| Color: | Natural |
| Handle Color: | Burnt American Hickory |
| Weight: | 2.64 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Length: | 19 in |
Package Contents:
- Condor Tool and Knife Heritage Axe 1