Tap Tap to Zoom
- Blade Material:
- 1060 High Carbon Steel
- Overall Length:
- 17 in
- Blade Length:
- 6.25 in
- Color:
- Condor
- Handle Color:
- American Hickory
- Weight:
- 0.8 lb
Code: A93-A2-CTK140318HC-CTK1403-18HC
MPN: CTK1403-18HC
UPC: 7417000563962
Product Info for Condor Tool and Knife Cantina Axe
The Condor Tool and Knife Cantina Axe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 15% Off!![]()
Purchase your new Condor Tool and Knife Cantina Axe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
17" overall. 6.25" Condor Tool and Knife classic finish 1060HC steel axe head with 3.75" cutting edge. American Hickory handle. Bulk packed.
Specifications for Condor Tool and Knife Cantina Axe:
| Manufacturer: | Condor Tool and Knife |
| Blade Material: | 1060 High Carbon Steel |
| Overall Length: | 17 in |
| Blade Length: | 6.25 in |
| Color: | Condor |
| Handle Color: | American Hickory |
| Weight: | 0.8 lb |
| Length: | 17 in |
Package Contents:
- Condor Tool and Knife Cantina Axe