Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 26 in
- Overall Length:
- 32.5 in
- Blade Material:
- 1055 Carbon Steel
- Handle Material:
- Polypropylene
- Blade Finish:
- Baked-on Anti Rust Matte
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Clear
Code: 24-KN1-CS-97GSM
MPN: CS-97GSM
UPC: 705442011378
Product Info for Cold Steel Garden-and-Camp Machete
The Cold Steel Garden-and-Camp Machete is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 24% Off!![]()
Purchase your new Cold Steel Garden-and-Camp Machete from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Use it to trim the grass and weeds from your garden, or as a lightweight and handy cutting tool to clear brush from camp sites, hunting blinds and shooting lanes. Use it as a probe in long grass to look for obstructions, obstacles or varmints. Its strong, sharp and long double edged blade is super lightweight and a breeze to carry and use all day.
Specifications for Cold Steel Garden-and-Camp Machete:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 26 in |
| Overall Length: | 32.5 in |
| Blade Material: | 1055 Carbon Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Polypropylene |
| Blade Finish: | Baked-on Anti Rust Matte |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Machete |
| Handle Length: | 6.5 in |
| Blade Thickness: | 2 mm |
| Handle Finish: | Clear |
| Weight: | 18.1 oz |
Features of Cold Steel Garden-and-Camp Machete:
- 1055 Carbon Steel with Black Baked on Anti Rust Matte Finish
Package Contents:
- Cold Steel Garden-and-Camp Machete