Tap Tap to Zoom
- Included Accessories:
- Leather Scabbard with Steel Fittings
- Blade Finish:
- Satin
- Blade Length:
- 11.75 in
- Handle Finish:
- Satin
- Blade Material:
- 1060
- Overall Length:
- 17.75 in
- Handle Length:
- 6 in
Code: 24-SJ-CS-88CLMD
MPN: CS-88CLMD
UPC: 705442008651
Product Info for Cold Steel Colichemarde Dagger
The Cold Steel Colichemarde Dagger is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 41% Off!![]()
Purchase your new Cold Steel Colichemarde Dagger from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Cold Steel Colichemarde Dagger 88CLMD is a great looking sword with a high-quality steel blade that will look amazing with your already giagantic collection This Sword from Cold Steel is a Colichemarde replica with an overall length of 17 3/4 in. Includes leather scabbard.
Specifications for Cold Steel Colichemarde Dagger:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Included Accessories: | Leather Scabbard with Steel Fittings |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Length: | 11.75 in |
| Handle Finish: | Satin |
| Blade Material: | 1060 |
| Overall Length: | 17.75 in |
| Handle Length: | 6 in |
| Blade Thickness: | 0.25 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Weight: | 14 oz |
Features of Cold Steel Colichemarde Dagger
- Leather Scabbard with Steel Fittings
Package Contents:
- Cold Steel Colichemarde Dagger
- Leather Scabbard with Steel Fittings