Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.67 in
- Blade Material:
- Damascus
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- Wood
- Blade Finish:
- Damascus
- Handle Color:
- Guibourtia Wood
Code: 4KB-KN-CIV-C23079-1-C23079-DS1
MPN: C23079-DS1
UPC: 689826337653
Product Info for CIVIVI Placoid 3.67in Folding Knife
The CIVIVI Placoid 3.67in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 15% Off!![]()
Purchase your new CIVIVI Placoid 3.67in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Placoid is a versatile folding knife that combines robust design with exceptional functionality, making it a reliable companion for everyday tasks.
Specifications for CIVIVI Placoid 3.67in Folding Knife:
| Manufacturer: | CIVIVI |
| Blade Length: | 3.67 in |
| Closed Length: | 5.02 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Designer: | CIVIVI |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8.69 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Color: | Guibourtia Wood |
| Weight: | 4.34 oz |
| Opening Method: | Flipper, Thumb Studs |
Package Contents:
- CIVIVI Placoid 3.67in Folding Knife