Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.83 in
- Blade Material:
- Nitro V Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Spey
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Green
Code: 4KB-KN-CVSYFK-C21004B1CP
MPN: C21004B1CP
UPC: 724065714480
Product Info for CIVIVI Sendy 2.83in Folding Knife
The CIVIVI Sendy 2.83in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 15% Off!![]()
Purchase your new CIVIVI Sendy 2.83in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for CIVIVI Sendy 2.83in Folding Knife:
| Manufacturer: | CIVIVI |
| Blade Length: | 2.83 in |
| Closed Length: | 3.7 in |
| Blade Material: | Nitro V Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Pocket Knife |
| Overall Length: | 6.52 in |
| Blade Shape: | Spey |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Color: | Green |
| Weight: | 5.22 oz |
Features of Civivi Sendy Flipper 2.83 in Assisted Opening Folding Knife:
- Deep Carry Reversible Pocket Clip
- More Easily Accessible Liner Lock
- In-Line Flipper
Package Contents:
- CIVIVI Sendy 2.83in Folding Knife