Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Blade Material:
- 9Cr18MoV
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Stonewashed
- Handle Color:
- OD Green
- Color:
- Black
Code: 4KB-KN-CVPSFK-C803FCP
MPN: C803FCP
UPC: 724065714497
Product Info for CIVIVI Praxis 3.75in Folding Knife
The CIVIVI Praxis 3.75in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new CIVIVI Praxis 3.75in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for CIVIVI Praxis 3.75in Folding Knife:
| Manufacturer: | CIVIVI |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Closed Length: | 4.7 in |
| Blade Material: | 9Cr18MoV |
| Overall Length: | 8.45 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Stonewashed |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Color: | OD Green |
| Weight: | 4.42 oz |
| Color: | Black |
Package Contents:
- CIVIVI Praxis 3.75in Folding Knife