Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.98 in
- Blade Material:
- D2
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Stonewashed
- Handle Color:
- OD Green
- Color:
- Black
Code: 4KB-KN-CVMPFK-C18026C1CP
MPN: C18026C1CP
UPC: 724065714473
Product Info for CIVIVI Mini Praxis 2.98in Folding Knife
The CIVIVI Mini Praxis 2.98in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 14% Off!![]()
Purchase your new CIVIVI Mini Praxis 2.98in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for CIVIVI Mini Praxis 2.98in Folding Knife:
| Manufacturer: | CIVIVI |
| Blade Length: | 2.98 in |
| Closed Length: | 3.81 in |
| Blade Material: | D2 |
| Knife Application: | Pocket Knife |
| Overall Length: | 6.79 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Stonewashed |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Color: | OD Green |
| Weight: | 2.77 oz |
| Color: | Black |
Package Contents:
- CIVIVI Mini Praxis 2.98in Folding Knife