Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- 14C28N
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Aluminum
- Blade Finish:
- Black Stonewashed
- Handle Color:
- Black
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 4KB-KN-CIV-C23087A-1-C23087A-1
MPN: C23087A-1
UPC: 689826337660
Product Info for CIVIVI Hyperpulse 3.5in Folding Knife
The CIVIVI Hyperpulse 3.5in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 15% Off!![]()
Purchase your new CIVIVI Hyperpulse 3.5in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The CIVIVI Hyperpulse is a sleek and efficient knife that balances functionality with modern design.
Specifications for CIVIVI Hyperpulse 3.5in Folding Knife:
| Manufacturer: | CIVIVI |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.49 in |
| Blade Material: | 14C28N |
| Designer: | CIVIVI |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.98 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Black Stonewashed |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 3 oz |
| Opening Method: | Flipper, Thumb Studs |
| Hand: | Ambidextrous |
Package Contents:
- CIVIVI Hyperpulse 3.5in Folding Knife