Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.12 in
- Blade Material:
- Chrome Vanadium Steel
- Blade Shape:
- Sheepsfoot
- Handle Material:
- Synthetic
- Handle Finish:
- Smooth
- Blade Finish:
- Mirror-Polished
- Handle Color:
- Yellow
Code: 4Q-KN-WR1086-30118
MPN: 30118
UPC: 021205301181
Product Info for Case Sowbelly Folding Knife
The Case Sowbelly Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Case Sowbelly Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
These work-ready, Yellow Synthetic knives are built for use all day long. Many prefer carbon steel for its edge holding ability. The Sowbelly knife was named for it resemblance to the shape of a pigs belly. This knife is a heavy-duty version of the Stockman knife that has Clip, Spey, and Sheepfoot blades. The Clip and Sheepfoot blade sit on the pocket end while the Spey blade sites on the cap end. The Clip blade is commonly used as a multi-purpose blade and preferred for detail work. The Sheepfoot blade allows for added strength at the point making it great for carving and achieving a clean cut. The Spey blade is commonly used as an all-purpose utility blade. This knife is constructed with our Chrome Vanadium (CV) steel. Some knife lovers will settle for nothing less than Chrome Vanadium blades, since this special formula of alloyed steel is the original Case blade steel. Case Chrome Vanadium blades are known for their edge-holding ability and easy re-sharpening. However, they are less resistant to rusting, pitting and discoloration than stainless steel. We recommend keeping a thin film of oil on the blade to maintain the finish. This ensures that your knife will be around for future generations to enjoy. Comes conveniently packaged in a box.
Specifications for Case Sowbelly Folding Knife:
| Manufacturer: | Case |
| Blade Length: | 2.12 in |
| Closed Length: | 3.88 in |
| Blade Material: | Chrome Vanadium Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Handle Material: | Synthetic |
| Handle Finish: | Smooth |
| Blade Finish: | Mirror-Polished |
| Lock Type: | Non-Locking |
| Handle Color: | Yellow |
| Weight: | 3.6 oz |
Features of Case Sowbelly Folding Knife
- Mirror-polished Chrome Vanadium steel blades
- Clip, Sheepfoot, and Spey blades
- Smooth Yellow Synthetic handle
- Case Oval shield
Package Contents:
- Case Sowbelly Folding Knife