Tap Tap to Zoom
Product Info for Case Kinzua Framelock Brown 3.75 in Stainless Steel Folding Knife
The Case Kinzua Framelock Brown 3.75 in Stainless Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 42% Off!![]()
Purchase your new Case Kinzua Framelock Brown 3.75 in Stainless Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Kinzua is an modern chapter in the story of Case knives. This new one-handed opening knife features a S35VN blade with a stonewashed finish. The knife handle is made of durable, lightweight anodized aluminum with a triple-faceted face. Its flipper design offers quick and reliable deployment with a simple flip of your index finger and snaps open on a ball bearing pivot. The frame locking mechanism secures the blade in position when fully opened. A reversible deep carry steel pocket clip allows for a comfortable, and versatile, pocket carrying experience. The Kinzua name is inspired by a scenic stretch of forest in the Allegheny region.
Specifications for Case Kinzua Framelock Brown 3.75 in Stainless Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Case |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Closed Length: | 4.75 in |
| Blade Material: | S35VN Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | Aluminum |
| Weight: | 0.3 lb |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Case Kinzua 3.35in Folding Knife