Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: BU-BI-10x50-WA-131056-BOX
MPN: 131056
UPC: 029757165015
Product Info for Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars
The Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 36% Off!![]()
Purchase your new Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
If you need a reliable optic for casual viewing, sporting events, or nature hikes, these Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars are an excellent value. Bushnell designed these Binoculars with multi-coated lenses that create a bright and vivid sight picture. The InstaFocus system allows you to quickly and easily focus on your target. These Bushnell PowerView WA 10x50mm Binos are protected with non-slip rubber armor that helps absorb impact and provides a sturdy grip even in rainy weather. Grab these Bushnell PowerView WA 10x50 InstaFocus Binoculars to take a closer look at the world around you.
Specifications for Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus: | 20 ft |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Blade Material: | Rubber |
| Eyecups Types: | Folding Eyecups |
| Fogproof: | No |
| Armoring: | Rubber |
| Size Class: | Standard |
Features of Bushnell Power View 10x50mm Porro Prism Binocular:
- Contemporary styling
- Non-slip rubber armor absorbs shock while providing a firm grip
- Multi-Coated Optics - Multiple layers of coatings on lens surfaces increase light transmission, color rendering, contrast, and image brightness.
- Insta-Focus
- Adjustable diopter
- Porro Prisms
Package Contents:
- Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars