Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Orange
Code: BU-ND-BUSH13-GPSBTM
MPN: GPSBTM
UPC: 029757008756
Product Info for Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator
The Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 24% Off!![]()
Purchase your new Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Don't Get Lost! The Bushnell BackTrack Mini GPS provides simple navigation at an affordable price!
Don't have cell coverage or battery dies on your smartphone when you are out hiking, backpacking, or hunting? The Bushnell BackTrack Mini GPS will help you get back to your basecamp or trailhead. Uses GPS technology to capture your trip or waypoint so you can guide back to your starting position. Battery lasts up to 35 hours. Rugged and waterproof to handle anything you put the Bushnell BackTrack Mini GPS through. Want to store or share your trip or waypoints? The Bushnell BackTrack Mini GPS has Bluetooth to view and sync trips and waypoints to the Bushnell Connect app on your smartphone.
Specifications for Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black/Orange |
| Display Resolution: | 128x128 pixels |
| Battery Life: | 24 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Height: | 2.54 in |
| Width: | 1.95 in |
| GPS Model: | BackTrack Mini |
| Weight: | 2.3 oz |
| Depth/Thickness: | 0.98 in |
Features of Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator
- Easy to read main display with time and temperature. The easy to read display and large glove-friendly buttons make the BackTrack Mini a must-have for hitting the trail.
- Be Informed As You Go. BackTrack Mini gives you elevation gain and decline as well as barometric pressure. It also gives you the day's sunrise and sunset as well as moonrise and moonset.
- Simple Display. Easy to read display gives you a digital compass with both latitude and longitude coordinates.
- Rechargeable. No expensive batteries required with the BackTrack Mini. Simply charge it with any Micro USB and you're ready to go.
- See Where You're Going And Have Been. Use the on-screen map to see your waypoints and also where you've been with the breadcrumbs.
- Use It With The Bushnell Connect App. Connect the BackTrack Mini to the Bushnell Connect Smartphone app to upload trips and waypoints. Edit the trips and waypoints as well as the ability to share to friends, and leave a trail of breadcrumbs to see find your way back
Package Contents:
- Bushnell BackTrack Mini GPS Navigator
- Tether and carabiner to connect to your backpack belt or jacket