Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 5 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: BU-RD-EXMH-AR750006
MPN: AR750006
UPC: 029757000446
Product Info for Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight
The Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 27% Off!![]()
Purchase your new Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Advance is a micro-reflex red dot sight small enough to fit on a pistol. It projects a 5-MOA dot through waterproof fogproof, and shockproof optics. The compact design of these Red Dot Sights is compatible with a large selection of semiautomatic pistols allowing for quick positive target acquisition. The Bushnell Advance is the smallest, lightest red dot in the AR Optics family and is ideal for close-quarter scenarios. The weapon shown is NOT included. Compatible with both pistols and rifles 5-MOA red dot Waterproof fogproof shockproof Extended battery life Compatible with Glock Mount Plate #1
Specifications for Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Reticle: | 5 MOA |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 50 |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 50,000 hours |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 44 mm |
| Weight: | 62 g |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
Features of Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight:
- Black with 5 MOA Dot reticle
- Waterproof Construction - O-ring sealed optics stay dry inside, even when totally immersed in water.
- Shockproof construction - Built to withstand bumps, bangs, drops and the rough-and-tumble environment of the field.
- Includes Picatinny adapter mount.
- Compatible with pistols and rifles
- 5-MOA red dot
- Waterproof, fogproof, shockproof
- Extended battery life
- Compatible with Glock Mount Plate #1
Package Contents:
- Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight