Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Gray
- Package Type:
- Box
Code: BU-BI-BO-PWV821-PWV821
MPN: PWV821
UPC: 29757008039
Product Info for Bushnell Powerview 2 8x21mm Roof Prism Binocular
The Bushnell Powerview 2 8x21mm Roof Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 33% Off!![]()
Purchase your new Bushnell Powerview 2 8x21mm Roof Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Powerview 2 8x21 durable aluminum alloy chassis wrapped in a modern exterior design at an affordable price. Folding Roof Prism design provides a more compact binocular for ease of use and convenient storage.
Specifications for Bushnell Powerview 2 8x21mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black/Gray |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 2.6 mm |
| Field of View, Linear: | 378 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 21 ft |
| Water Resistance Level: | None |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 7.2 oz |
| Finish: | Matte Black |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Bushnell Powerview 2 8x21mm Roof Prism Binocular
- Brighter views in low light thanks to dielectric prism coatings
- Sharper detail and truer colors with PC3 Phase Coating
- Clear vision in any weather with EXO Barrier protection
- Lightweight, ergonomic design for all-day comfort
Package Contents:
- Bushnell Powerview 2 8x21mm Roof Prism Binocular