Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: BU-BI-RoofPrism-141042-BOX
MPN: 141042
UPC: 029757141040
Product Info for Bushnell Powerview 10x42mm Roof Prism Binoculars
The Bushnell Powerview 10x42mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices $2.46 Off!![]()
Purchase your new Bushnell Powerview 10x42mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bushnell 10x42 Powerview Roof Prism Medium Binoculars travelers, nature observers and concert goers listen up. The Bushnell PowerView series offers the largest line of Binoculars, affordable Binoculars . No matter what your purpose, you'll find a variety of magnifications, styles and sizes, and fully-coated optics for bright, vivid images. These Binoculars including standard-size models, feature Insta-Focus for fast and easy focus on moving targets. Bushnell 's roof prism binoculars with 42mm objectives provide increased brightness for low-light viewing conditions.
Specifications for Bushnell Powerview 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 17.6 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 293 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 23 ft |
| Weight: | 22.2 oz |
| Finish: | Regular |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | No |
| Blade Material: | Rubber |
Features of Bushnell 10x 42mm Power view Medium Binoculars:
- Multi-Coated optics for superior light transmission
- Non-slip rubber armor absorbs shock while providing a firm grip
- Contemporary styling
- Textured grip areas for better handling
Package Contents:
- Bushnell 10x42mm Powerview Medium Binoculars