Tap Tap to Zoom
Product Info for Burris Signature Pos-Align Offset Insert Kits & Individual Inserts
The Burris Signature Pos-Align Offset Insert Kits & Individual Inserts is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 15% Off!![]()
Purchase your new Burris Signature Pos-Align Offset Insert Kits & Individual Inserts from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Burris Signature Rifle Scope Rings also accept Burris Sign Ring Pos-Align Offset Inserts so you can virtually sight-in your gun without moving the Rifle Scope adjustments. Lens systems perform at their optimum when all lenses are optically centered. By keeping the internal optics centered, you'll see through the Riflescope Mounts, Rings & Bases all of the clarity, sharpness, and brightness that the optics designers intended for you to see. The Burris Pos Align Offset Signature Inserts also correct for any misalignment caused by receiver holes drilled off center, or the bases or rings being slightly off perfect center. And for you 1000 yard and other long range shooters, the need for expensive tapered bases or shimming becomes a hassle and expense of the past.
|
Burris Signature Rings Adjusting |
|||||||||||||||||||
Specifications for Burris Signature Pos-Align Offset Insert Kits & Individual Inserts:
| Manufacturer: | Burris |
| Base/Mount Type: | Riflescope Ring |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Weight: | 0.01 lb |
| Color: | Black |
| Included Accessories: | One +/- .020" insert |
| Diameter: | 1 in |
Features of Burris Signature Pos-Align Offset Insert Kits & Individual Inserts:
- Virtually sight-in your gun without moving the scope adjustments
- Correct for any mis-alignment caused by receiver holes drilled off center, or the bases or rings being slightly off of perfect center
Package Contents:
- Burris Signature Pos-Align Offset Insert Kits & Individual Inserts
- One +/- .010" insert
Burris Signature Rings Adjusting