Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 6.5 Creedmoor
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Adjustable
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 65/65 MOA
Code: BR-RS-HBTNM-200535
MPN: 200535
UPC: 000381005359
Product Info for Burris Signature HD Scope 5-25x50 mm 30 mm Tube First Focal Plane (FFP) Rifle Scope
The Burris Signature HD Scope 5-25x50 mm 30 mm Tube First Focal Plane (FFP) Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 17% Off!![]()
Purchase your new Burris Signature HD Scope 5-25x50 mm 30 mm Tube First Focal Plane (FFP) Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
For precision or long-range shooting, the 5-25x50 Signature HD version is built with a 30mm nitrogen-filled tube and is available with three different reticle options. Sporting the new Burris front focal plane, 6.5 Creedmoor illuminated reticle designed around the popular 140-grain ELD bullet. Quick holdover estimates for 6.5 Creedmoor are ideal for shooting or hunting when confidence and seconds matter. The thin crosshairs on the Fine Plex reticle are ideal for those looking for a simple and precise sight window. The optic is also available with a Ballistic E3 Illuminated reticle. Only the tall knob models with the Plex and 6.5 Creedmoor reticle have the zero stop.
Specifications for Burris Signature HD Scope 5-25x50 mm 30 mm Tube First Focal Plane (FFP) Rifle Scope:
| Manufacturer: | Burris |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Reticle: | 6.5 Creedmoor |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 16 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 22.5 - 4.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.3 - 3.6 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Focus Range: | 25 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 65/65 MOA |
Features of Burris Signature HD Scope 5-25x50 mm 30 mm Tube First Focal Plane (FFP) Rifle Scope:
- Great choice for NRL 22 precision rimfire matches
- Available with dedicated 6.5 Creedmoor reticle
- Zero stop turrets
- 5x zoom system with premium, multi-coated glass for crisp, bright images
- New push/pull locking turrets
- Available with a wide choice of front and rear focal plane reticles
- Side parallax adjustment on most models
- Zero stop feature on all target knobs on all
Package Contents:
- Burris Signature HD Scope 5-25x50 mm 30 mm Tube First Focal Plane (FFP) Rifle Scope
- Manual Lenscloth Tool(s)
